Vuoden 2019 The Social Panorama Consultant -koulutus on 17.-19.5.19 ja 14.-16.6.2019. Ilmoittautumiset ovat käynnissä!

Seuraava koulutus vuonna 2019 on suomenkielinen ja kouluttajana on Marja-Leena Savimäki, Social Panorama Trainer. Koulutuspaikkana on Vantaan aikuisopisto, Tikkurila. Täydennä ammattitaitoasi, ilmoittaudu mukaan koulutukseen!

Varmista paikkasi. Ilmoittaudu www.ilmonet.fi . Huomioithan, että ilmoittautuminen on sitova.

Lucas Derksin ja Marja-Leena Savimäen usean vuoden koulutusyhteistyö on johtanut siihen, että Marja-Leena Savimäen ensimmäinen suomenkielinen koulutus oli keväällä 2010, ja vuonna 2019 se on jo kahdeksannen kerran suomeksi. Se on kahdestoista Social Panorama Consultant -koulutus Suomessa.

The Social Panorama Consultant-koulutus

Koulutus perustuu hollantilaisen sosiaalipsykologin, NLP Trainerin, Ph.D. Lucas Derksin mallitustutkimukseen The Social Panorama Model (1995); sosiaalipsykologiaa NLP-viitekehyksessä. Sosiaalipanoraama on kuin yksilöllinen, tiedostamaton kartta ihmissuhteista mielessämme. Kun tiedostamme niiden merkityksen, voimme tehdä muutoksia ja siten parantaa suhteita ympärillä oleviin henkilöihin.

Tämä kuuden päivän sertifioitu koulutus sosiaalipanoraamamallista ja sen soveltamisesta käytännön työssä on sinulle, jolla on hyväksytty NLP Practitioner -koulutus tai muuten soveltuva koulutustausta. Suoritettuasi koulutuksen hyväksytysti olet sertifioitunut Social Panorama Consultant ja osaat menetelmän periaatteet, ymmärrät taustalla olevan psykologisen mekanismin ja osaat soveltaa mallia työssäsi itsenäisesti ja menestyksekkäästi.

Koulutuksessa opit mm.

o   miten saavutetaan kestävä muutos kaikenlaisissa ihmissuhteissa

o   miten hyödynnetään sosiaalipanoraamamallia ryhmien kehittämisessä esim. yrityksissä ja työyhteisöissä

o   miten sovelletaan opittua neuvottelupanoraamaan

o   sosiaalipanoraamasovelluksia opettamiseen ja kouluttamiseen

o   miten muutetaan kielteinen minäkuva myönteiseksi ja vahvistetaan myönteistä kokemusta omasta itsestä

o   miten saavutetaan persoonallisuuden muutos perhepanoraamaa käyttäen, mahdollisuuksia,

jotka antavat uusia näkökulmia erityisesti psykoterapiaan

o   sosiaalipanoraaman käyttöä havainnointiin psykodiagnostiikan välineenä.

Koulutuksen päätteeksi osallistuja tekee käytännön harjoituksen etätehtävänä, ja raportoi sen kirjallisesti kouluttajalle. Koulutuksessa tehdään runsaasti jäsenneltyjä ja ohjattuja harjoituksia. Edellytykset sertifikaatin saantiin ovat näyttö käytännön taidoista, kouluttajan hyväksymä kirjallinen raportti ja vähintään 80 % osallistuminen kuuden päivän koulutukseen. Osallistujat ostavat ennen koulutusta kirjan Social Panoramas, 2005 (Crown House Publishing).

Koulutus vastaa sisällöltään Lucas Derksin vastaavaa koulutusta. Sertifioitujen nimet julkaistaan myös Lucas Derksin www.socialpanorama.com -sivuilla. Lucas Derksin ja Marja-Leena Savimäen kahdenkymmenen vuoden koulutusyhteistyö on johtanut siihen, että koulutus järjestetään nyt kahdeksannen kerran suomeksi.

1. jakso         17.-19.5.2019 Sosiaalipanoraamamalli osa I

2. jakso         14.-16.6.2019 Sosiaalipanoraamamalli osa II

Päivittäin klo 9.00 – 12.30, 13.30 – 17.00

Koulutus järjestetään Vantaan aikuisopistolla, Tikkurilassa, os. Lummetie 5, Vantaa.

Koulutuksen hinta on 1080,- + alv 0%, kun ilmoittaudut 31.1.2019 mennessä, ja sen jälkeen 1180,- + alv 0 %.

Ilmoittautumiset pirjo.immonen@vantaa.fi tai www.ilmonet.fi kurssino V190064

26.4.2019 mennessä.  Huomioithan, että ilmoittautuminen on sitova.

Kouluttaja antaa mielellään lisätietoja:

Marja-Leena Savimäki, marja-leena@savimaki.net

Kouluttaja, NLP Trainer, Social Panorama Trainer, FMT IANLP

 

Lue lisää Sosiaalipanoraamasta sivuilta www.finnish-socialpanorama.net.