Seuraava toivottu Työhyvinvointimatka Provenceen syyskuussa 13.9.-17.9.2019. Tervetuloa! Ilmoittaudu sinäkin mukaan.

Toivottu! Syksyllä 2019 on seuraava Työhyvinvointikoulutusmatka Provenceen. Jälleen kerran järjestämme odotetun koulutusmatkan Ranskaan.
Provence toivottaa jälleen meidät tervetulleiksi syyskuussa, pe 13.9.-ti 17.9.2019. Aiheina mm. Itsetuntemus, oma hyvinvointi, omat tarpeet, taito voimavaraistaa itseään sekä omien rajojen löytäminen ja asettaminen. Matka on kokonaisuutena pienine yksityiskohtineen kokonaisvaltaista hyvinvointia ja sen hedelmien vaikutus jatkuu pitkälle tulevaisuuteen. Tule sinäkin mukaan!

Koulutusta matkalla on kaksi kokonaista ja yksi puolikas päivä kauniissa seminaarihotellissa. Koulutuksen lisäksi aisteja avaavat Provencen maisemat, lämmittävä aurinko, maukkaat ruoat ja juomat sekä totta kai hyvä matkaseura. Hotellisi on tyypillinen provencelainen charme-hotelli uima-altaineen. Runsaan illallisen nautimme hotellin viihtyisässä ravintolassa. Ohjelmassa on myös vierailu viinitilalle, tutustuminen lähiseutuun, aikaa ostoksiin tai vain olemiseen niin halutessasi.

Tervetuloa mukaan! Katso tämän sivun alaosassa koko matkaohjelma.

Vastuullinen matkanjärjestäjä on Ranskan matkojen erikoistoimisto Pamplemousse Oy, www.pamplemousse.fi. Matka on reittilentoihin perustuva ryhmälle räätälöity pakettimatka (valmismatka).

Ilmoittaudu jo nyt matkatoimistoon osoitteeseen matkat@pamplemousse.fi tai viimeistään 30.4.2019. Ilmoittautuminen on sitova.

Matkan ajankohta 13.-17.9.2019 (pe-ti):

Matkan hinta-arvio. Hinta ja lentoaikataulut tarkentuvat syksyllä:

1985 €, kun ilmoittautuminen 30.5.2019 mennessä. Palvelumaksumme 12 € / hlö. HUOM! Matkan hinta on 1925€, kun ilmoittaudut viimeistään 31.12.2018.

Majoitus kahden hengen huoneessa.  Minimiosallistujamäärä 12 kurssilaista.

Aikataulua maksuille:

– Alkumaksu 350 € / hlö + toimistomme palvelumaksu 12 €, eräpäivä 3 vrk ilmoittautumisesta (ja kun ryhmä voidaan vahvistaa)

– Loppumaksun eräpäivä 3.8.2019

– Maksettuja suorituksia ei palauteta

– Matkustajalla tulee olla voimassa oleva matkavakuutus sekä matkan peruutus- että keskeytysvakuutus. Nimenmuutos lentolippuun ei mahdollinen loppumaksun suorituksen jälkeen.

Matkan hinta sisältää: katso sivun alaosassa koko matkaohjelma.  Jokainen hankkii tarvitsemansa matkavakuutukset.

Katso viehättävän hotellimme, L’Enclos des Lauriers Roses, nettisivut: www.hotel-lauriersroses.co.uk.

Katso kauniin, historiallisen koulutuspaikkamme Domaine des Escaunes, nettisivut: www.escaunes.com/uk.

Kysymyksiin vastaavat kouluttajat ja matkanjohtajat:

Marja-Leena ja Tiina

Marja-Leena Savimäki                                      Tiina Svahnström
Muutosvalmentaja, NLP Trainer,                   Muutosvalmentaja, NLP Trainer, Social Panorama Consultant
Fellow Member Trainer IANLP,                      +358 40 5361 061
Social Panorama Trainer                                   tiina.svahnstrom@gmail.com
+358 50 5740080
marja-leena@savimaki.net

LUE matkan ehdot ja vastuut sivun lopusta.

TYÖHYVINVOINTIMATKA RANSKAAN 13.-17.9.2019 KOKO MATKAOHJELMA

Matkapäivät: pe 13.9 – ti 17.9.2019 (4 yötä)

Matkan hinta sisältää:

• Lennot Helsinki – Montpellier – Helsinki, sis. matkalaukkumaksut

• Mainitut bussikuljetukset, kuljettajan palvelut

• Majoituksen hotellissa*** 2 hh, Buffet-aamiaiset hotellissa

• 3 x illallisen (ilman juomia) hotellissa

• 1 x illallisen juomineen muualla kuin hotellilla

• Koulutuspäivinä kokoustilat ja -palvelut, lounaat juomineen, kouluttajan palvelut

• Retkipäivän viinitilavierailun ja maistelut

• Lähtöpäivän lounaan (ilman juomia)

• Matkan yksilöllisen suunnittelun ja toteutuksen

• Provencen kartan kaikille lähtijöille

• Matkapakettien postituksen ennen matkaa

Matkan hinta ei sisällä:

• Saapumispäivän lounasta Arlesissa

• Matkustaja- ja matkatavaravakuutuksia

• Mahdollista lentoyhtiön polttoainelisämaksua

• Matkatoimiston palvelumaksua 12 € / asiakas

• Mahdollisia bussin parkkimaksuja

 

Koko matkaohjelma (muutokset mahdollisia):

Perjantai 13.9.2019: Saapuminen

 1050 – 1225   Helsinki – Amsterdam

1400 – 1550     Amsterdam – Montpellier

Iltapäivä          Bussi noutaa lentokentältä, kuljetus Montpellieriin, missä aikaa tutustua kaupunkiin.

n. klo 18.30     Bussikuljetus Cabrières’een, missä majoittuminen hotelliin L’Enclos des Lauriers Roses***.

20.00               Kokoontuminen hotellin piha-alueella ennen illallista, aiheena Minä ja Me Provencessa. Tervetulojuoma.

20.30               Illallinen hotellilla.

Lauantai 14.9.2019: Koulutuspäivä

7.00 alkaen    Aamiainen hotellilla

8.30                 Bussikuljetus koulutuspaikalle Sernhaciin.

9.00 – 10.30                        Koulutus aiheena Suhde itseen.

10.30 – 10.45                      Kahvi- ja teetauko

10.45 – 12.30                      Koulutus aiheena Kuka Minä olen?

12.30 – 14.00                      Lounas ruokajuomineen

14.00 – 15.30                      Koulutus aiheena Kenen elämää elän?

15.30 – 15.45                      Kahvi- ja teetauko Kuka johtaa Minua?

15.45 – 17.00                      Koulutus

17.00               Paluu hotellille bussilla.

19.30               Kokoontuminen illalliselle hotellilla.

 Sunnuntai 15.9.2019: Koulutuspäivä

7.00 alkaen    Aamiainen hotellilla

8.30                 Bussikuljetus koulutuspaikalle Sernhaciin.

9.00 – 10.30                        Koulutus aiheena Suhteeni muihin.

10.30 – 10.45                      Kahvi- ja teetauko

10.45 – 12.30                      Koulutus aiheena Miten rajaan itseni?

12.30 – 14.00                      Lounas ruokajuomineen

14.00 – 15.30                      Koulutus aiheena Itsestään selvää?

15.30 – 15.45                      Kahvi- ja teetauko

15.45 – 17.00                      Koulutus aiheena Minulle on tärkeää.

17.00               Paluu hotellille bussilla.

19.30               Kokoontuminen illalliselle hotellilla.

Maanantai 16.9.2019: Koulutusaamupäivä ja retki

Koulutus aiheena Iloa, rentoutta ja sadonkorjuuta

7.00 alkaen    Aamiainen hotellilla

8.30                 Bussikuljetus koulutuspaikalle Sernhaciin.

9.00 – 10.30                        Koulutus aiheena Ilo ja rentous Minussa.

10.30 – 10.45                      Kahvi- ja teetauko

10.45 – 12.30                      Koulutus aiheena Minunlainen elämä.

12.30 – 14.00                      Lounas ruokajuomineen

14.00 – 17.00  Bussi noutaa koulutuspaikalta, iltapäivä omatoimista aikaa Nîmesin kaupungissa.

17.30               Viinitilavierailu Languedocin alueella tilalla. Opastettu vierailu tilalla, maisteluita. Illallinen ruokajuomineen alueella                             ravintolassa ennen hotellille paluuta.

noin klo 21    Paluu hotellille bussilla.

Tiistai 17.9.2019: Kotiinpaluupäivä

7.00 alkaen    Aamiainen hotellilla

9.00 – 10.00   Kokoontuminen hotellin alueella, aiheena Matkaterveiseni

klo 10.00         Hyvää kotimatkaa! Bussi noutaa hotellilta.

Matkalla lentokentälle lounas

klo 14.30       Saapuminen Montpellier’n kentälle.

1620 – 1825   KLM:n reittilento Montpellier – Amsterdam.

2050 – 0010   KLM:n reittilento Amsterdam – Helsinki.

Oikeus muutoksiin pidätetään.

Hintaperuste

Kaikki hinnat perustuvat tarjouspäivänä vahvistettuihin. Hinnat ovat sitoumuksetta. Hinnat voimassa, kun lähtijöitä vähintään 12 koulutukseen osallistujaa. Matka sisältää reittilennot, jotka pääsääntöisesti ovat peruutuskelvottomia liputuspäivän jälkeen. Matkamme sisältävät useasti myös erityismatkaehtojen mukaisia räätälöityjä maapalveluja esim. majoituksissa, harrasteissa tai vierailuissa, joissa ei ole peruutusmahdollisuutta. Käyttämättä jätetyistä palveluista ei mahdollista saada hinnanalennusta. On erittäin tärkeää huomioida, että matkaa ei voi muuttaa, lyhentää tai pidentää matkalippujen kirjoittamisen jälkeen.

Yleistä

Matkustajan tulee antaa Pamplemousseen yhteystiedot (myös puhelin), josta hänet voi ennen matkaa ja matkan aikana tavoittaa. Matkustajan on huolehdittava tarvittavistaan matka-asiakirjoista (kuten passista) sekä omista dokumenteistaan. Jos matkustaja ei käytä menolentoa, hän menettää oikeuden käyttää myös paluulentoa.

Matkan varaus- ja maksuehdot

Matkasopimus syntyy, kun asiakas maksaa Pamplemoussesta saamansa ennakkolaskun. Ennakkolasku on 30 % kokonaishinnasta ja siihen lisätään palvelumaksu. Jos maksu myöhästyy eräpäivästä, peruuntuu paikka välittömästi. Loppumaksun eräpäivä on 40 päivää ennen lähtöpäivää.

Peruutusehdot

Varatun matkan voi perua kuluitta ennen ennakkolaskun maksamista. Maksettu ennakkolasku pidätetään matkustajalta kaikissa peruutuksen vaihtoehdoissa. Jos lähtijä peruuttaa osallistumisensa loppumaksun maksamisen jälkeen (alle 40 pv ennen matkaa), emme palauta maksettua loppumaksua ellei tilalle löydy uutta lähtijää. Nimenmuutos lentolippuun mahdollinen kuluitta loppumaksun maksamiseen saakka. Tämän jälkeen nimenmuutos mahdollinen lisäkululla. Jos matka on hinnoiteltu sen mukaan, että kahden tai useamman matkustajan seurue majoitetaan samaan huoneeseen tai huoneistoon ja joku seurueen jäsenistä peruuttaa matkansa, on matkanjärjestäjällä oikeus periä peruutuksen vuoksi kohtuullinen lisämaksu. Matkalle minimilähtijämäärä on 12 henkilöä. Jos tämä ei täyty, on matkanjärjestäjällä oikeus perua matka (maksetut suoritukset palautetaan). Mahdollisuuksien mukaan voidaan myös neuvotella matkan hinnannoususta.

Matkan peruutusvakuutus

Edellytämme matkustajiamme ottamaan matkavakuutuksen, johon sisältyy myös matkan keskeytysvakuutus ja peruutusvakuutus oman, lähiomaisen tai matkatoverin vakavan sairastumisen tai kuoleman varalta. Vakuutusten kattavuudessa voi olla eroja. Kehotamme tarkistamaan että vakuutusturvanne on riittävä. Jos matkustajaa kohtaa odottamaton ja vakava tapahtuma ja hänellä on valmismatkalain ehtojen mukainen oikeus peruuttaa matka veloitamme valmismatkojemme erityisluonteen vuoksi (YVE 1.3) oikeuttamina matkustajalta korvauksen peruuttamisesta aiheutuvista tarpeellisista toimenpiteistä, kuten ennakkoon maksetuista palveluista, joista matkanjärjestäjällä ei ole hinnanpalautusoikeutta (esim. lennot, majoitus tai aktiviteetit).

Matkanjärjestäjän vastuu

Matkanjärjestäjä on tuottanut nämä matkat yhteistyössä maajärjestelyistä vastaavien yhteistyökumppaniensa kanssa. Yhteistyökumppanit tekevät kaiken voitavansa tässä esitteessä esitettyjen matkojen onnistumiseksi. Matkanjärjestäjä ei vastaa vahingoista, jotka aiheutuvat “force majeure”-tapauksissa, esim. lakkotilanteissa, luonnon katastrofien sattuessa, poliittisissa selkkauksissa tai muissa vastaavissa tilanteissa. Lentoyhtiö pidättää oikeuden muuttaa lentoaikatauluja ja verojen määrää. Jos lentoyhtiön reittilennot peruuntuvat lentoyhtiön toimesta, Pamplemousse ei vastaa vaihtoehtoisen kuljetuksen aiheuttamista lisäkustannuksista.

Ryhmän- / matkanjohtajan vastuu

Ryhmä on itse vastuussa matkan aikana tapahtuneista aikataulun muutoksista ja on velvollinen kustantamaan niistä aiheutuneet mahdolliset kuljetusta koskevat lisäkustannukset. Ryhmä on myös vastuussa paluulennolle ehtimisestä. Ryhmä ottaa myös vastuun sen aiheuttamista seuraamuksista (esim. varatun vierailun peruuntuminen).Ryhmällä on matkanjohtaja.

Tietoa Ranskasta ja sen poliittisesta sekä terveydellisestä tilasta pitää Suomen ulkoministeriö, www.formin.fi, Suomalaisten lentokenttien aikatauluista ja turvamaaäräyksistä näet www.finavia. Fi. Lisätietoa Ranskan lentoajoista, Ranskan lentokentät http://www.aeroport.fr/, Pariisi Charles de Gaulle http://www.paris-cdg.com/.

Pamplemousse Oy on kuluttajavirastoon rekisteröity vastuullinen matkanjärjestäjä (KUVI 4796/04). Yleiset valmismatkaehdot ja Pamplemoussen muut matkaehdot ovat luettavissa sivuilla www.pamplemousse.fi. Mikäli tässä tarjouksessa ja edellä mainituilla nettisivuilla olevissa ehdoissa on ristiriitaisuuksia, noudatetaan ensisijaisesti tässä tarjouksessa annettuja erityismatkaehtoja.